4 Haziran 2010 Cuma

2010 Güney Afrika : B GrubuB Grubu, Arjantin'in burada bulunması sebebiyle en ilgi çekici gruplardan birisi olacaktır turnuvada. Nijerya - Güney Kore ve Yunanistan'da Arjantin'in yanında üst tura çıkma mücadelesi vermeye çalışacaklar.

Arjantin, saha içerisindeki yıldızları kadar kenarda bulunan hocasıyla da oldukça dikkat çekiyor . Oyuncu olarak gelmiş geçmiş en büyük isim olarak anılan Maradona, kendisini hocalar klasmanında da önemli isimlerden birisi olarak kabul ettirebilecek mi ? Bu sorunun cevabı turnuva sonunda yanıt bulacak. Elemelerde Maradona'nın takımı ideal bir kadroya ulaştıramaması alınan Bolivya hezimeti ve son maçta gelen Dünya Kupası bileti ile herkesi şaşırttı. Maradona, bununla yetinmeyip kadroyu yaparken de çok ilginç seçimlere imza attı. Zanetti ve Cambiasso'yu kadroya almayışı, 36'lık Palermo'nun kadroda yer alması. Bu seçimlere ve Maradona faktörüne rağmen inanılmaz bir hücum hattı var Arjantin'de. Messi-Tevez-Aguero-Milito-Di Maria gibi isimlerden kim oynarsa oynasın günlerinde olurlarsa rakipler için kabus dolu anlar bir nefes kadar yakın demektir. Ayrıca izlediğimiz maçlar boyunca Maradona'nın bir türlü Messi'den yeterince faydalanacak bir oyun sistemi çıkartamaması başka bir sorun. Orta sahada, Mascherano'nun yapacağı liderlik Arjantin için çok önemli olacak turnuva boyunca. Gruptan tabi ki çıkacaklarını düşünüyorum herkes gibi fakat ilerleyen turlarda, her türlü sonucu alabilirler. Finalde çok uzak değil çeyrek finalde hatta 2.turda veda etmekte.

Yunanistan, Rehhagel yönetiminde 94 Amerika'dan beri ilk kez Dünya Kupası'na katılıyor. 94'te katıldıkları kupadan 3 mağlubiyet ile ayrılmışlardı. Rehhagel önderliğinde yükselişe geçen Yunanistan, oynadığı oyunla çok fazla sempati toplayan bir takım olmadı hiçbir zaman. 2004'teki gibi değiller, istediklerini çok rahat sahaya yansıtamıyorlar artık. Ne yapacakları belli değil grupta,kestiremiyorum Yunanistan'ı. Maçları istedikleri gibi götürüp, bulacakları tek golle puanları cebe atabilir veya 2008'in bir benzerini de yaşayabilirler. İçimden geçen grubun dibine demir atmaları yönünde aynen 2008'de olduğu gibi. Gözler Sotiris Ninis ve Samaras'ın üstünde olacaktır ileri uçta. Takımın en genç isimi ayrıca Ninis. Orta sahaları tamamen tecrübeli, sert isimlerden oluşuyor. Karagounis, Katsouranis Yunanistan'ın 2004 şampiyonluğunda önemli isimlerdi, orta saha aradan geçen 6 seneden sonra yine onlara emanet olacak.

Grupta Arjantin'le beraber üst tura çıkacağına inandığım takım Nijerya. Okocha, Amokachi, Uche gibi isimlerle bize sempatik gelen bir takımdı Nijerya zamanında. Takımın başında Lars Lagerback olacak Dünya Kupası boyunca. Lagerback, tecrübeli bir isim ama Nijerya kadro olarak genç bir kadroya sahip. Takımın en tecrübeli ismi Nwanko Kanu. Elde potansiyeli yüksek ve yetenekli oyunculardan kurulu bir kadro var. Taiwo,Yobo ikilisinin bulunduğu defans hattının önünde Chelsea'nin orta saha oyuncusu Obi Mikel önemli bir rol üstlenecek. Takımın en etkili hatta ileri ucu. Martins, Yakubu, Obinna gibi hızlı isimlerle rakip savunmalara hızlarıyla sorun yaratmaya çalışacaklar.


2002'nin ev sahibi Güney Kore son Dünya Kupası'nda son maçta İsviçre'ye yenilerek gruptan çıkma şansını kaçırmıştı. Aslında düştükleri bu gruba bakınca 2006'da yer aldıkları gruba benzeyen bir grup diyebiliriz. Sert bir gruptu 2006'da bulundukları grup. Fransa-Togo ve İsviçre. Yine fiziksel mücadelenin üst düzey olacağı bir gruptalar. Takımın en önemli isimleri 2 Park. M.United'li Ji-Sung Park ve Monaco'nun forveti Park Chu-Young. Gruptan çıkmaları sürpriz yaratmaz ama benim 2.lik favorim Nijerya'yı geride bırakacaklarını sanmıyorum.

Hiç yorum yok: